The LS1535-52-WH-BL-125 is a SPST switch with a curved rocker actuator style, rated for 15A at 125VAC and 28VDC, and 250VAC maximum. It has a panel mount termination style and a maximum power rating of 559.27. The switch has an electrical life of 25,000 cycles and a mechanical life of 100,000 cycles. It operates between -17.8°C and 65.6°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LS1535-52-WH-BL-125 technical specifications.
| Actuator Style | Curved Rocker |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -17.8°C |
| Max Operating Temperature | 65.6°C |