The LT-2510-542-125 is a DPST toggle switch with a max current rating of 15 amps at 125VAC and 28VDC, and a max power rating of 559.27mW. It features a lighted lever actuator style and a solder lug termination style. The switch is designed for panel mount with threads and has a minimum operating temperature of 0 degrees and a maximum operating temperature of 85 degrees.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LT-2510-542-125 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPST |
| Switch Configuration | ON None OFF |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 559.27VA |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Actuator Style | Lighted Lever |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |