The LT-2511-703-012 is a DPST toggle switch with a max current rating of 15A at 125VAC and 28VDC. It features a quick connect termination style and a panel mount with threads. The switch has an electrical life of 50,000 cycles and operates within a temperature range of 0 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LT-2511-703-012 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPST |
| Switch Configuration | ON None OFF |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Actuator Style | Lighted Lever |
| Termination Style | Quick Connect |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |