The LT-2514-542-006 is a DPST toggle switch with a maximum current rating of 15 amps at 125VAC or 28VDC. It has a maximum AC voltage rating of 250V and a maximum DC voltage rating of 28V. The switch has a power rating of 559.27 watts and an electrical life of 50,000 cycles. It features a lighted lever actuator style and a quick connect termination style. The LT-2514-542-006 is designed for panel mount applications with threads and operates within a temperature range of 0 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LT-2514-542-006 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPST |
| Switch Configuration | ON None OFF |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Actuator Style | Lighted Lever |
| Termination Style | Quick Connect |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |