The LT-2521-542-125 is a DPST toggle switch with a maximum current rating of 15 amps at 125VAC and 28VDC. It features a quick connect termination style and is designed for panel mount applications with threads. The switch has an electrical life of 25,000 cycles and operates within a temperature range of 0 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LT-2521-542-125 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPST |
| Switch Configuration | ON None (OFF) |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 559.27VA |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Actuator Style | Lighted Lever |
| Termination Style | Quick Connect |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |