The LT-2551-542-250 is a DPDT toggle switch with a max current rating of 15A at 125VAC or 28VDC. It has a max AC voltage rating of 250V and a max DC voltage rating of 28V. The switch has a max power rating of 559.27 and an electrical life of 25,000 cycles. It features a lighted lever actuator style and a quick connect termination style. The switch is designed for panel mount with threads and operates within a temperature range of 0 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LT-2551-542-250 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Switch Configuration | ON None (ON) |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 559.27VA |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Actuator Style | Lighted Lever |
| Termination Style | Quick Connect |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |