The LT-2584-542-250 is a DPDT toggle switch with a max current rating of 15 amps at 125VAC or 28VDC. It has a max AC voltage rating of 250V and a max DC voltage rating of 28V. The switch has a max power rating of 559.27 watts and an electrical life of 25,000 cycles. It features a lighted lever actuator style and a screw termination style. The LT-2584-542-250 is designed for panel mount applications with threads and has an operating temperature range of 0 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LT-2584-542-250 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Switch Configuration | (ON) OFF (ON) |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 559.27VA |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Actuator Style | Lighted Lever |
| Termination Style | Screw |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |