Carling Technologies TB10B-TB-B technical specifications.
| Actuator Color | Black |
| Actuator Material | Nylon |
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Package/Case | 125 |
| Contact Current Rating | 10A |
| Current Rating | 10A |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Height | 21.8mm |
| Illumination Type | Illuminated |
| Length | 28.4mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Snap in, Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST, SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Width | 13.8mm |