The TLGG-DC-LTA100-TA-WA/250N is a 10A SPST rocker switch with a maximum AC voltage rating of 250V and a maximum power rating of 372.85W. It features a termination style of solder lug and a mounting type of panel mount. The switch has an electrical life of 50,000 cycles and a mechanical life of 100,000 cycles. It operates within a temperature range of 0 to 65.6°C.