The TLGG-DG-LTA100-TG-BA/125N is a rocker switch with a SPST configuration, rated for 10A at 125VAC and 250VAC maximum AC voltage. It has a maximum power rating of 372.85W and is designed for panel mount applications. The switch has an electrical life of 50,000 cycles and a mechanical life of 100,000 cycles. It can operate within a temperature range of 0 to 65.6 degrees Celsius.