The TLGG-LR-LTA100-TC-WG/125N is a 10A 125VAC rocker switch with a maximum AC voltage rating of 250V and a maximum power rating of 372.85W. It has a mechanical life of 100,000 cycles and an electrical life of 50,000 cycles. The switch is suitable for panel mount applications and has a termination style of solder lug. It can operate within a temperature range of 0 to 65.6 degrees Celsius.