The TLGG-LR-LTA100-TLU-WA/12V is a 12V SPST rocker switch with a maximum current rating of 10 amps at 125VAC and a maximum AC voltage rating of 250V. It has a maximum power rating of 372.85 watts and a mechanical life of 100,000 cycles. The switch is designed for panel mount applications and has a minimum operating temperature of 0 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 65.6 degrees Celsius.