CDE Illinois Capacitor 277KXM063M technical specifications.
| Capacitance | 270uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 12.5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 614mR |
| Height | 25mm |
| Impedance | 112mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KXM |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |