CDE Illinois Capacitor 334PHC850K technical specifications.
| Capacitance | 330nF |
| Package/Case | Axial |
| Dielectric Material | PP |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.6mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PHC |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 850V |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 850V |