CDE Illinois Capacitor 335MSR100K technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | Polyester |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 20mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MSR |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |