The CT817FYF-150M is a general purpose inductor with a nominal inductance of 15uH and a DC resistance of 0.18Ohm. It has a maximum rated current of 1.08A and operates within a temperature range of -40 to 85C. The inductor is designed for power inductor applications and is not shielded. It is available in a through-hole package with dual ended terminals.