The CTCDRH127F-180M is a general purpose inductor with a nominal inductance of 18uH and a maximum rated current of 3.9A. It operates within a temperature range of -40 to 125C and features a dual-ended terminal placement. The inductor is shielded and designed for power inductor applications. It has a DC resistance of 0.0392 and a test frequency of 0.001Hz. The inductor is part of the CTCDRH127 series from Central Technologies and is a surface mount component.