The AL0204AR22M-S-B-N is a 0.22uH inductor with a 20% tolerance, featuring a wirewound technology and a radial lead style. It has a maximum DC current rating of 0.4 and a maximum DC resistance of 0.4. The inductor's minimum quality factor is 35 and its minimum self-resonant frequency is 150M. It is designed for use in through-hole mounting and has a product diameter of 2.3 and a height of 14.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 14mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |