The AL0204AR56M-S-B-N is a wirewound RF choke from Chilisin with an inductance of 0.56uH and a tolerance of 20%. It features a radial lead style and a height of 14. The inductor is designed for through-hole mounting and has a product diameter of 2.3. The device has a maximum DC current rating of 0.32 and a maximum DC resistance of 0.61. It also has a minimum quality factor of 35 and a minimum self-resonant frequency of 150M.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.56uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.32A |
| Max DC Resistance | 0.61Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 14mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |