The AL0204AR68M-S-A-N is a wirewound RF choke with an inductance of 0.68uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.31A and a maximum DC resistance of 0.67. This component is suitable for use in applications where a high quality factor is required, with a minimum quality factor of 35. The self resonant frequency is at least 150M. The lead style is radial and the component is available in a through-hole package with a height of 14 and a product diameter of 2.3.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.68uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.31A |
| Max DC Resistance | 0.67Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 14mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |