The AL0204ATR82M-S-B is a wirewound RF choke with an inductance of 0.82uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.29A and a maximum DC resistance of 0.74 ohms. The inductor's quality factor is a minimum of 35, and its self-resonant frequency is a minimum of 150MHz. The device is available in a radial lead package with a height of 14mm and a product diameter of 2.3mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.29A |
| Max DC Resistance | 0.74Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 14mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |