The AL0204BR22M-S-A-N is a wirewound inductor with a nominal inductance of 0.22uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.4A and a maximum DC resistance of 0.4 ohms. The inductor is designed for use in RF applications and has a minimum quality factor of 35 and a minimum self-resonant frequency of 150MHz. It is available in a radial lead style with a product length of 4mm and a product diameter of 2.3mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 4mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |