The AL0204BR27M-S-A is a wirewound RF choke from Chilisin with an inductance of 0.27uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.38A and a maximum DC resistance of 0.43. The inductor is designed for through-hole mounting and has a product length of 4 and a product diameter of 2.3. It is suitable for use in applications where a high quality factor is required, with a minimum quality factor of 35 and a minimum self resonant frequency of 150M.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.27uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.38A |
| Max DC Resistance | 0.43Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 4mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |