This 0.39uH wirewound RF choke features a 20% tolerance and a minimum quality factor of 35. The inductor's self resonant frequency is at least 150MHz, and it can handle a maximum DC current of 0.35A. The device is constructed with a radial lead style and has a product length of 4mm and a product diameter of 2.3mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.39uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.35A |
| Max DC Resistance | 0.51Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 4mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |