This 0.47uH wirewound RF choke features a 20% tolerance and a maximum DC current of 0.33A. The device has a maximum DC resistance of 0.56 ohms and a minimum quality factor of 35. The self resonant frequency is at least 150MHz. The choke is available in a radial lead style with a product length of 4mm and a product diameter of 2.3mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.33A |
| Max DC Resistance | 0.56Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 4mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |