The AL0204PTR33M-S-A is a 0.33uH wirewound RF choke from Chilisin, offering a 20% tolerance. It features a radial lead style and is designed for through-hole mounting. The inductor has a minimum quality factor of 35 and a minimum self resonant frequency of 150MHz. It can handle a maximum DC current of 0.37A and has a maximum DC resistance of 0.48 ohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.37A |
| Max DC Resistance | 0.48Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 14mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |