This 0.22uH inductor is a wirewound type with a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.4A and a maximum DC resistance of 0.4. The inductor's quality factor is a minimum of 35, and its self-resonant frequency is a minimum of 150M. The product is available in an axial lead style and measures 4mm in length and 2.3mm in diameter.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 4mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |