The AL0204STR82M-S-B-N is a wirewound RF choke from Chilisin with an inductance of 0.82uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.29A and a maximum DC resistance of 0.74. This component is designed for through-hole mounting and has a product length of 4 and a product diameter of 2.3. The inductance test frequency is 25.2M and the minimum quality factor is 35. The minimum self resonant frequency is 150M.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.29A |
| Max DC Resistance | 0.74Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 4mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |