The AL0307AT101M-S-A-N is a 100uH inductor from Chilisin with a tolerance of 20%. It features a wirewound technology and a minimum quality factor of 60. The inductor has a maximum DC current rating of 0.165A and a maximum DC resistance of 3.5 ohms. It is designed for use in through-hole applications and has a product diameter of 3mm and a height of 14mm. The inductor's self resonant frequency is at least 5.5MHz, and it is tested at a frequency of 796kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.165A |
| Max DC Resistance | 3.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 5.5MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 14mm |
| Product Diameter | 3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |