The AL0307B-R39M-N-B is a wirewound RF choke inductor with an inductance of 0.39uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.35A and a maximum DC resistance of 0.26 ohms. The inductor is designed for through-hole mounting with a radial lead style and has a product length of 7mm and a product diameter of 3mm. The inductor's minimum quality factor is 50 and its minimum self-resonant frequency is 150MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.39uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.35A |
| Max DC Resistance | 0.26Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 7mm |
| Product Diameter | 3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |