This 68uH inductor features a 20% tolerance and a minimum quality factor of 60. It has a maximum DC current rating of 0.185A and a maximum DC resistance of 2.9 ohms. The inductor is constructed with a wirewound technology and has a minimum self-resonant frequency of 6.5MHz. It is available in a through-hole package with a radial lead style and measures 14mm in height and 3mm in product diameter.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 68uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 0.185A |
| Max DC Resistance | 2.9Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 6.5MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 14mm |
| Product Diameter | 3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |