This 120uH wirewound RF choke features a 20% tolerance and a minimum quality factor of 60. The inductor's self resonant frequency is a minimum of 5.4MHz. It can handle a maximum DC current of 0.16A and has a maximum DC resistance of 3.8 ohms. The choke is constructed with an axial lead style and measures 7mm in length and 3mm in diameter.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 120uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.16A |
| Max DC Resistance | 3.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 5.4MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 7mm |
| Product Diameter | 3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |