This shielded ferrite wirewound inductor has a 150uH inductance value with a 30% tolerance. It can handle a maximum DC current of 2.1A and a maximum saturation current of 1.8A. The inductor has a typical DC resistance of 0.17 ohms. It measures 12.9mm in length, 8.5mm in height, and 12.7mm in depth. The operating temperature range is -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 150uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2.1(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 1.8A |
| Max DC Resistance | 0.17(Typ)Ohm |
| Product Length | 12.9mm |
| Height | 8.5mm |
| Product Depth | 12.7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |