This is a 47uH ferrite shielded wirewound inductor with a tolerance of 30%. It has a maximum DC current of 0.7A and a maximum saturation current of 0.7A. The inductor's maximum DC resistance is 0.15 Ohms. It measures 7mm in length, 4mm in height, and 7mm in depth. The operating temperature range is from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 0.7A |
| Maximum Saturation Current | 0.7A |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Product Length | 7mm |
| Height | 4mm |
| Product Depth | 7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |