This shielded wirewound inductor features a ferrite core and a tolerance of 30%. It has an inductance of 100uH and a maximum DC current of 2.5A. The inductor's maximum DC resistance is 0.17 ohms. It measures 12.5mm in length, 8mm in height, and 12.5mm in depth. The operating temperature range is -40 to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2.5A |
| Maximum Saturation Current | 2.5A |
| Max DC Resistance | 0.17Ohm |
| Product Length | 12.5mm |
| Height | 8mm |
| Product Depth | 12.5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |