This is a high frequency ceramic shielded inductor with a type of multi-layer technology and a core material of ceramic. It has a nominal inductance of 0.018uH and a tolerance of 5%. The inductance is tested at a frequency of 100MHz. The maximum DC current is 0.6A and the maximum DC resistance is 0.35 ohms. The minimum quality factor is 12 and the minimum self resonant frequency is 2400MHz. The inductor is available in a 0603 case size with a product length of 1.75mm, height of 0.95mm, and product depth of 0.95mm. It operates over a temperature range of -40C to 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.018uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Max DC Resistance | 0.35Ohm |
| Minimum Quality Factor | 12 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400M(Typ)Hz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.75mm |
| Height | 0.95mm |
| Product Depth | 0.95mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |