The AWHP0011070647NJ00 is a 0402 wirewound RF chip inductor from Chilisin. It features a ceramic core and unshielded protection style. The inductor has a nominal inductance of 0.047uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 250MHz. It can handle a maximum DC current of 0.42A and has a maximum DC resistance of 0.72R. The inductor also has a minimum quality factor of 30 (typical) and a minimum self-resonant frequency of 2400MHz (typical). It is designed for surface mount applications and has a case size of 0402, with a product length of 1.15mm, height of 0.65mm, and product depth of 0.75mm. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.047uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.42A |
| Max DC Resistance | 0.72Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400M(Typ)Hz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.15mm |
| Height | 0.65mm |
| Product Depth | 0.75mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |