Inductor Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz Ferrite 1.6A 0.09Ohm DCR 2020 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.6A |
| Maximum Saturation Current | 1.8A |
| Max DC Resistance | 0.09(Typ)Ohm |
| Case Size | 2020 |
| Product Length | 5.2mm |
| Height | 2.2mm |
| Product Depth | 5.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |