This is a ferrite shielded inductor with a type of power inductors, multi-layer technology, and a core material of ferrite. It has a shielded protection style and an inductance of 0.47uH with a tolerance of 30%. The inductance test frequency is 3Mhz. The maximum DC current is 1.1A and the maximum saturation current is 0.4A. The maximum DC resistance is 0.15 ohms typ. The inductor is available in a 0603 case size with a product length of 1.75mm and a height of 0.95mm. It operates between -55°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 1.1A |
| Maximum Saturation Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.15(Typ)Ohm |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.75mm |
| Height | 0.95mm |
| Product Depth | 0.95mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |