This shielded ferrite inductor from Chilisin features a multi-layer design with a core material of ferrite. The inductor has a nominal inductance of 3.3uH and a tolerance of 30%. It can operate at a maximum DC current of 0.85A and a maximum saturation current of 0.35A. The inductor's DC resistance is 0.17 ohms typ. It is available in an 0806 case size with a product length of 2.2mm, height of 1mm, and product depth of 1.8mm. The inductor can operate over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 0.85A |
| Maximum Saturation Current | 0.35A |
| Max DC Resistance | 0.17(Typ)Ohm |
| Case Size | 0806 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |