The BPCF000707553R3T00 is a shielded wirewound inductor from Chilisin with a type of power inductors. It has an inductance of 3.3uH and a tolerance of 30%. The inductance test frequency is 100KHz. The maximum DC current is 3.3A (typical) and the maximum saturation current is 4.3A. The maximum DC resistance is 0.024 ohms (typical). The inductor has a product length of 7.3mm, a height of 5.8mm, and a product depth of 7.3mm. It operates between -40C and 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.3(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 4.3A |
| Max DC Resistance | 0.024(Typ)Ohm |
| Product Length | 7.3mm |
| Height | 5.8mm |
| Product Depth | 7.3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |