Inductor Power Shielded Wirewound 18uH 20% 100KHz 0.4A 0.888Ohm DCR 1515 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.4(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.52A |
| Max DC Resistance | 0.888Ohm |
| Case Size | 1515 |
| Product Length | 4mm |
| Height | 1.2mm |
| Product Depth | 4mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |