This shielded wirewound inductor features a 4.7uH inductance value with a 20% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.88A and a maximum saturation current of 0.4A. The inductor's maximum DC resistance is 0.17 ohms. It is available in a 1212 surface mount package with dimensions of 3.2mm in length and 1.2mm in height. The operating temperature range is from -30 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.88(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.17Ohm |
| Case Size | 1212 |
| Product Length | 3.2mm |
| Height | 1.2mm |
| Product Depth | 3.2mm |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |