Inductor Power Unshielded Wirewound 100uH 20% 1KHz 0.74A 0.34Ohm DCR T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.74A |
| Maximum Saturation Current | 0.74A |
| Max DC Resistance | 0.34Ohm |
| Product Length | 10.3mm |
| Height | 4.3mm |
| Product Depth | 9.3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |