The BPXX00050530331T00 is a shielded wirewound inductor with a nominal inductance of 330 microhenries and a tolerance of 30%. It has a maximum DC current rating of 0.42 amps and a maximum saturation current of 0.17 amps. The inductor's DC resistance is maximally 1.8 ohms. It is designed for surface mount applications and has a case size of 2020. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 330uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.42(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.17A |
| Max DC Resistance | 1.8Ohm |
| Case Size | 2020 |
| Product Length | 5.2mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 5.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |