This 0603 RF chip inductor from Chilisin features a ceramic core material and a multi-layer technology. It has an inductance of 0.016uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 100MHz. The maximum DC current is 0.6A and the maximum DC resistance is 0.35 ohms. The minimum quality factor is 12 and the minimum self-resonant frequency is 2400MHz. The inductor is designed for surface mount applications and operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.016uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Max DC Resistance | 0.35Ohm |
| Minimum Quality Factor | 12 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400M(Typ)Hz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.75mm |
| Height | 0.95mm |
| Product Depth | 0.95mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |