This 0201 wirewound ferrite inductor has a nominal inductance of 0.028uH with a tolerance of 5%. It operates at a minimum temperature of -25°C and a maximum temperature of 105°C. The inductor has a maximum DC current rating of 0.7A and a maximum DC resistance of 0.2R. The minimum quality factor is 7 and the minimum self resonant frequency is 2400MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.028uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.7(Typ)A |
| Max DC Resistance | 0.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 7(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |