This 0402 wirewound ferrite inductor has a nominal inductance of 0.42uH with a tolerance of 5%. It operates at a minimum operating temperature of -25 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius. The inductor's maximum DC current is 0.34A and its maximum DC resistance is 1.1 ohms. It is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.42uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 1.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 11(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 700M(Typ)Hz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.12mm |
| Height | 0.66mm |
| Product Depth | 0.65mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |