This is a 47uH wirewound ferrite inductor with a tolerance of 20% and a maximum DC resistance of 4.3 ohms. It has a maximum DC current rating of 0.1A and a minimum quality factor of 40. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1210. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.1A |
| Maximum Saturation Current | 0.1A |
| Max DC Resistance | 4.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.5mm |
| Height | 2.2mm |
| Product Depth | 2.7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |