The CHQ1005T-3N9S-S-NP is a surface mount fixed inductor from Chilisin. It features a ceramic core material and a multi-layer technology. The inductor has an inductance of 0.0039uH with a tolerance of 0.3nH, and is tested at a frequency of 100M. It can handle a maximum DC current of 0.49A and has a maximum DC resistance of 0.15R. The inductor operates within a temperature range of -55C to 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0039uH |
| Tolerance | 0.3nH |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.49A |
| Maximum Saturation Current | 0.49A |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Minimum Quality Factor | 8 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4000MHz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.1mm |
| Height | 0.6mm |
| Product Depth | 0.6mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |